Jazda próbna – kto odpowiada za szkody?

key2Zakup samochodu to wydarzenie nierzadko budzące gorące emocje. Spotkanie ze sprzedawcą, oglądanie auta i w końcu jazda próbna – trzeba przecież sprawdzić stan techniczny i możliwości auta, aby nie kupować „kota w worku”. Okazuje się, że jest to jeden z najbardziej newralgicznych momentów w procesie oceniania auta – zarówno z punktu widzenia kupującego jak i sprzedającego. Co bowiem począć jeśli podczas takiego testowego przejazdu przydarzy się stłuczka lub wypadek? Postaram się przybliżyć ewentualne scenariusze w tym artykule.

Likwidacja z OC/AC sprawcy

To najprostszy przypadek. Dochodzi do stłuczki z naszej winy. Szkoda likwidowana jest z ubezpieczenia OC auta. Procedura jest identyczna jak w przypadku kolizji spowodowanej własnym autem. Niepocieszony pozostaje jednak właściciel sprzedawanego auta. Pozostaje z uszkodzonym autem i sam musi dopełnić formalności związanych z naprawą i sfinansować je z własnej kieszeni. Dlatego może się się okazać, że sprzedający będzie domagał się sfinansowania naprawy auta przez kupującego. W przypadku sporu sprawa może trafić do sądu.

Na łatwiejsze załatwienie sprawy można liczyć kiedy auto ma ubezpieczenie AC. Wtedy szkoda na sprzedawanym aucie może zostać zlikwidowana z tej właśnie polisy. Nie wyklucza to jednak możliwość dochodzenia przez sprzedawcę prawa do sfinansowania naprawy przez potencjalnego kupującego.

Brak ubezpieczenia OC

To zdecydowanie najgorsza z możliwości. Brak OC oznacza, że wszystkie szkody wyrządzone podczas jazdy obciążają bezpośrednio kierowcę i właściciela auta. Czasem mogą one być olbrzymie. Należy również wspomnieć, że jazda autem bez ważnego ubezpieczenia OC jest w Polsce nielegalna.

Co warto wiedzieć?

Należy przede wszystkim przed jazdą ustalić ze sprzedawcą wszystkie szczegóły, sprawdzić dokładnie wszystkie dokumenty, ocenić chociaż pobieżnie stan techniczny auta. Unikać niedomówień i traktować z dystansem różne często bardzo pomysłowe zapewnienia sprzedawcy. Nie należy również poruszać się po drogach publicznych niezarejestrowanym pojazdem! Brak ubezpieczenia to kolejna niedopuszczalna sytuacja. Przestrzeganie tych podstawowych reguł pozwoli nam zdecydowanie zmniejszyć szanse wystąpienia niespodziewanych i często bardzo kosztownych  problemów prawnych.